Feliks Koneczny (1862-1949) z pewnością należy do klasyków polskich badaczy cywilizacji. Ten związany z Uniwersytetem Jagiellońskim oraz Uniwersytetem Stefana Batorego w Wilnie myśliciel opublikował szereg książek z których akurat ta prezentowana obecnie na "Szturm i Napór" jest stosunkowo najmniej znana.
Dosyć krótka praca "Napór Orientu na Zachód" z 1937 roku wydana nakładem wydawnictwa Instytut Edukacji Narodowej (Lublin 1999) składa się właściwie z 4 części. Oprócz głównej o wyżej wymienionym tytule który jest zarazem tytułem zbiorczym jest jeszcze min.:"Chrześcijaństwo wobec ustrojów życia społecznego" z 1932 roku.
Feliks Koneczny opisuje w sposób bardzo krótki i zwięzły historię cywilizacji które przez szereg stuleci przemieszczały się przez Europę, wskazując jednocześnie że symbioza między cywilizacjami na dłuższa metę jest niemożliwa, że prędzej czy później dana cywilizacja wypiera lub wchłania drugą przyjmując ewentualnie kilka elementów z wchłoniętej. Pewną uwagę tej pracy zwraca w kierunku min. cywilizacji turańskiej która gości przede wszystkim w Rosji oraz naszej - łacińskiej.