wtorek, 26 listopada 2013

książka : "Napór Orientu na Zachód" Feliks Koneczny

 
Feliks Koneczny (1862-1949) z pewnością należy do klasyków polskich badaczy cywilizacji. Ten związany z Uniwersytetem Jagiellońskim oraz Uniwersytetem Stefana Batorego w Wilnie myśliciel opublikował szereg książek z których akurat ta prezentowana obecnie na  "Szturm i Napór" jest stosunkowo najmniej znana.
    Dosyć krótka praca "Napór Orientu na Zachód" z 1937 roku wydana nakładem wydawnictwa Instytut Edukacji Narodowej (Lublin 1999) składa się właściwie z 4  części. Oprócz głównej  o wyżej wymienionym tytule który jest  zarazem tytułem zbiorczym  jest jeszcze min.:"Chrześcijaństwo wobec ustrojów życia społecznego" z 1932 roku.
    Feliks Koneczny opisuje w sposób bardzo krótki i zwięzły historię cywilizacji które przez szereg stuleci przemieszczały się przez Europę, wskazując jednocześnie że symbioza między cywilizacjami na dłuższa metę jest niemożliwa, że prędzej czy później dana cywilizacja wypiera lub wchłania drugą przyjmując ewentualnie kilka elementów z wchłoniętej. Pewną uwagę  tej pracy zwraca w kierunku min. cywilizacji turańskiej która gości przede wszystkim w  Rosji oraz naszej - łacińskiej.

czwartek, 14 listopada 2013

Egzekucja Nguyen Van Lem'a i historia pewnej fotografii.

Przykładem tego, jak potężne może być pozbawienie fotografii kontekstu, jest słynna fotografia Eddiego Adamsa z 1968 roku która została uhonorowana nagrodami Pulitzera i World Press Photo.

Na powyższym zdjęciu Nguyen Ngoc Loan szef południowowietnamskiej policji mierzy z rewolweru w skroń nieuzbrojonego człowieka. I zapewne nie znając kontekstu uwiecznionego zdarzenia szary odbiorca z pewnością uzna mężczyznę z bronią w reku za zbrodniarza, natomiast mężczyznę mrużącego oczy za niewinną ofiarę jakiejś czystki. Otóż ten mrużący oczy mężczyzna to niejaki  Nguyen Van Lem oficer Wietkongu, zbrodniarz wojenny odpowiedzialny za serię  krwawych czystek. Według południowowietnamskich źródeł Nguyen Van Lem  jako dowódca plutonu egzekucyjnego w czasie

poniedziałek, 11 listopada 2013

11 listopada, 95 rocznica odzyskania niepodległości.

  Dziś obchodzimy symboliczną datę odzyskania przez Polskę niepodległości.

"Ojczyzna to przede wszystkim naród, a potem państwo: bez narodu nie ma państwa."
Roman Dmowski

czwartek, 19 września 2013

(wydarzenie) Marsz NSZ 21.09.2013.godz.16:00 Warszawa


W ramach obchodów 71 rocznicy powstania Narodowych Sił Zbrojnych odbędzie się Marsz Narodowych Sił Zbrojnych, który przejdzie ulicami Warszawy.

poniedziałek, 16 września 2013

(film) Bitwa Pod Mławą 1-3.09.1939.



     W związku z tym że właśnie mamy wrzesień i przypada 74 rocznica wojny znanej pod nazwą  "kampania wrześniowa", zamieszczam film* z inscenizacji bitwy pod Mławą która miała miejsce 1-3 września 1939 roku między 3 niemiecką Armią gen. Georga von Küchlera w skład której wchodziły 3 dywizje piechoty (11, 1 , 12),I oraz dywizja Kempfa. Pozycje obronne na odcinku mławskim zajmowała 20 Dywizja Pieczoty , 8 Dywzja Piechoty oraz Nowogródzka i Mazowieckia Brygada Kawalerii ze składu Armii "Modli" pod dowództwem generała Emila-Krukowicz-Przedrzymirskiego.


*Film "Bitwa pod Mławą" w reż.Studio Wadera. 9:46. rok prod. 2013.

środa, 28 sierpnia 2013

Czy endecja była faktycznie prorosyjska?? Koniec z mitami!!


Kilka dni temu wpadł mi w ręce numer 29 gazety "Do Rzeczy" w którym  na ostatniej stronie ukazał się dosyć wyraźnie konfabulacyjny wobec  Narodowej Demokracji artykuł autorstwa Pana Waldemara Łysiaka. Jest to sprawa nieco przykra, gdyż zaznaczam ze podziwiam i szanuje dorobek literacki ów Pana, nie miej jednak trudno przejść obojętnie wobec tych bardzo zwodniczych  stwierdzeń w artykule  pt. "Dzień Komendanta", co właśnie skłoniło mnie do napisania niniejszego artykułu. Autor stwierdza stanowczo że  "  oni (endecy) lansowali walkę  o dobrobyt rosyjskiego protektoratu pt.Kraj Priwiślański."
   Moim zdaniem są tu dwie możliwości: pierwsza to taka iż pan WŁ. nie zgłębił historii tego ruchu politycznowychowawczego  literatury endeckiej z epoki ani listów, ani żadnych pism ulotnych, druga to taka że Pan WŁ bardzo dobrze wie co pisze, tylko udaje że nie wie. Znając nieco  dorobek literacki ów pisarza, przypuszczam że  raczej mamy do czynienia z wariantem drugim. Jednak już intencji możemy się tylko domyślać.

poniedziałek, 3 czerwca 2013

Jefferson Davis - prezydent CSA

3 czerwca 1808 roku przyszedł na świat  Jefferson Davis. Był on pierwszym i zarazem ostatnim prezydentem Skonfederowanych Stanów Ameryki.

Jefferson Davis
(malował: C.F.Schwerdt)
  Jefferson Davis urodził się 3 czerwca 1808 roku w Fairwiev w hrabstwie Christian  w stanie Kentucky.
Obaj dziadkowie Davisa  ze strony ojca przybyli do Ameryki z rejonu Snowdonia w Wali. Pozostała część jego przodków ma pochodzenie angielskie.
W roku 1810 rodzina Davis'ów  przenosi się do Teche Bayou w Luizjanie, a wkrótce potem do Wilkinson w stanie Mississipii, osiada w Woodville i buduje Resemont.
W latach 1816-18 uczęszcza do  St. Thomas College.
W 1821 roku rozpoczął studia na uniwersytecie w Lexington. W roku 1824 wstępuje do akademii wojskowej West Point. W tym samym roku 4 lipca 1824 umiera jego ojciec Samuel Emory Davis.
W sierpniu 1825 roku zostaje aresztowany przez sąd polowy za wizytę w pubie Benny Havens  31 lipca, jednak wyrok zostaje umorzony.W czasie pobytu w West Point Jefferson zostaje osadzony w areszcie za udział w zamieszkach zwanych "Eggnog Riot" ('zamieszki ajerkoniakowe") które miały miejsce w Boże Narodzenie 1826 roku.Dwa dni wcześniej przemycono spore ilości whisky do Akademii w której posiadanie alkoholu było zabronione. W lutym 1827 Davis zostaje zwolniony z aresztu. 

piątek, 24 maja 2013

środa, 24 kwietnia 2013

KONKURS.Do wygrania książka "Asymetria. Rosyjska ruletka".


OGŁOSZENIE! Do wygrania książka "ASYMETRIA.Rosyjska ruletka" autorstwa Pana Piotra Gibowskiego.

++++++++++++++++++++++++++++++++++

Jak powiedział profesor Adam Alojzy Krzyżanowski:

Ludzie dzielą się na trzy zasadnicze kategorie.
Pierwsza potrafi korzystać z doświadczeń poprzednich pokoleń.
Druga jedynie z własnych doświadczeń.
Trzecia zaś w ogóle z żadnych doświadczeń korzystać nie potrafi.

Ostatnie wydarzenia związane z budową drugiej nitki rurociągu – Jamał II (nazywanego też pieremyczką) dają wiele do myślenia. A czy komuś wpadła do głowy myśl, co zrobiono by w tej kwestii przed wojną?

Firma, która była właścicielem Elektrycznych Kolei Dojazdowych SA (EKD) – Warszawa, powołana została do życia w jako pierwsza spółka akcyjna w niepodległej Polsce. Po ponad stuletniej niewoli można było wreszcie decydować niezawiśle o kierunku rozwoju politycznego i gospodarczego kraju. Idea powołania spółki zrodziła się jeszcze podczas wojny. Wówczas to ludzie skupieni wokół inżyniera Tadeusza Sułowskiego zastanawiali się nad jakąś formą działalności, umożliwiającą przejęcie z rąk obcych istniejących już zakładów związanych z energetyką.

niedziela, 21 kwietnia 2013

Rozbiór Polski w 1656 roku? To było możliwe!



Wydarzenie, jakim było zawarcie w 1656 roku traktatu w Radnot bez wątpienia miało znaczący wpływ na późniejsze dzieje Rzeczpospolitej Obojga Narodów. Ta pierwsza próba rozbioru terytorium Polski mimo, że zakończyła się niepowodzeniem, okazała się w skutkach katastrofalna. Upadek gospodarczy i kulturalny Polski, utrata Prus Książęcych, osłabienie kraju wykorzystane przez Rosję, czego skutkiem był upokarzający rozejm w Andruszowie w 1667 roku, miały bez wątpienia wpływ na wydarzenia, które rozegrały się pod koniec XVIII wieku. To co w 1656 roku nie udało się: Szwecji, elektorowi brandenburskiemu, Bohdanowi Chmielnickiemu, Bogusławowi Radziwiłłowi oraz władcy Siedmiogrodu – Jerzemu II Rakoczemu, z powodzeniem przeprowadziły w 1772, 1793 i 1795 roku – Rosja, Prusy i Austria.

czwartek, 18 kwietnia 2013

książka: "Polska i Polacy w propagandzie narodowego socjalizmu w Niemczech 1919-1945"





.. 
Wydawca: Instytut Studiów Politycznych PAN, Oficyna Wydawnicza RYTM  
Warszawa 2006, format  245*180 mm,  stron 848, oprawa twarda 


Książka dosyć opasła co już jest plusem, bo licząca 848 stron z czego tekstu właściwego jest 571.

Autor Eugeniusz Cezary Król w sposób wybitny analizuje stosunki polsko-niemieckie jakie panowały w okresie 1919-1945 kładąc nacisk na propagandę narodowo-socjalistyczną, lecz również nie brakuje odniesień zarówno do wcześniejszego okresu jak i propagandy "weimarskiej".

środa, 10 kwietnia 2013

Mord Katyński 1940

Wiosną 1940 roku na skutek uchwały biura KC WKP(b) z 5 marca 1940 roku sowieckie NKWD wymordowało ponad 22 tysiące polskich oficerów oraz przedstawicieli polskiej inteligencji. po przez oddawanie strzałów z broni krótkiej w tył głowy.
Ofiarami byli oficerowie Wojska Polskiego częściowo pochodzący z rezerwy (lekarze,naukowcy,artyści,nauczyciele, urzędnicy państwowi) którzy po napaści ZSRS na Rzeczpospolitą Polskę 17 września 1939 roku w różnych okolicznościach wpadli w ręce Armii Czerwonej i zostali przez nią pojmani i rozbrojeni.Zamordowano również około 7,3 tyś obywateli którzy po 17.IX.1939 roku znaleźli się pod okupacją sowiecką.Wśród zamordowanych była liczna grupy funkcjonariuszy Policji Państwowej,Korpusu ochrony Pogranicza, Straży Granicznej i Służby Więziennej.Rozstrzeliwań dokonywano w ścisłej tajemnicy. Ofiary pogrzebano w masowych mogiłach w Katyniu pod Smoleńskiem,Miednoje koło Tweru, Piatichatkach na przedmieściach Charkowa, Bykowni koło Kijowa i około 6-7 tysięcy ofiar w nieznanym miejscu(prawdopodobnie Kuropaty na Białorusi).

wtorek, 9 kwietnia 2013

Kampania duńska 9 kwietnia 1940

9 kwietnia 1940 roku rozpoczęła się "Operacja Weserübung". W związku z nią rozpoczęła się krótka kampania duńska która  byłą wstępem do kampanii norweskiej.

Żołnierze duńscy rankiem 9 kwietnia 1940.
Dwóch z nich zginęło tego dnia w walce


 Królestwo Danii w roku 1940 dysponowało dosyć skąpymi siłami zbrojnymi, liczącymi około 15 000 żołnierzy. Przyszło im się zmierzyć  w jednodniowej wojnie z dwoma dywizjami niemieckimi i jedną brygadą zmotoryzowaną, oraz samolotami Luftwaffe.
Wojska duńskie:

poniedziałek, 18 marca 2013

Baczyński - film

fot.   www.baczynskifilm.pl
     Ostatnim czasem było mi dane obejrzeć nowy film,którego premiera miała miejsce 15 marca bieżącego roku,pt."Baczyński w reżyserii Kordiana Piwowarskiego.Film nakręcony jest w sposób nieco nietypowy:poetycko-biograficzny.Lecz właściwie top ta konwencja pasuje idealnie do głównej postaci o której jest ten film.Tytułową rolę gra  Mateusz Kościukiewicz który w mojej opinii zagrał świetnie postać Krzysztofa Kamila Baczyńskiego (1921-1944).Zapewne można znaleźć kilka kruczków w postaci płonącego getta w tle, lecz ogólnie sceny są nakręcone dobrze. Tam gdzie widać strzały z mp40, słychać że to właśnie ta broń pracuje a nie jakaś inna. W rolę żony Baczyńskiego ,Basi, wcieliła się Katarzyna Zawadzka. Sceny z życia Baczyńskiego są przeplatane wstawkami ze spotkania które odbyło się w dziewięćdziesiątą  rocznicę urodzin poety. Dużego smaczku do tego dzieła dodaje piosenka "Pieśń o szczęściu" w której śpiewa Czesław Śpiewa i urocza  Mela Koteluk. 

środa, 13 marca 2013

Papież Franciszek

To wydarzenie z pewnością przejdzie do historii świata. Dziś wybrano nowego , już 266 Papieża kard.Jose Mario Bergoglio  z Argentyny, który przyjął imię Franciszek .

Franciszek I ( .fot.AFP)
Jorge Mario Bergoglio (Franciszek ) urodził się 17.XII.1936 roku w Buenos Aires. W latach 1997-2013 arcybiskup Buenos Aires. W lutym 2001 roku został wyniesiony do godności kardynalskiej przez papieża Jana Pawła II.

czwartek, 21 lutego 2013

Zidentyfikowano ciała kolejnych Żołnierzy Wyklętych

Tadeusz Pelak, Bolesław Budelewski, Stanisław Abramowski i Stanisław Kasznica to kolejne nazwiska ofiar komunistycznego terroru zidentyfikowane w wyniku prac ekshumacyjnych prowadzonych od lata 2012 roku na kwaterze „Ł” Cmentarza Wojskowego na Powązkach w Warszawie.


Bolesław Budelewski  p.s."Pług"
1910-1948


Bolesław Budelewski (1910-1948)

Żołnierz Armii Krajowej i Narodowego Zjednoczenia Wojskowego. W okresie okupacji niemieckiej żołnierz Obwodu AK Ostrołęka. Od stycznia 1946 r. w Narodowym Zjednoczeniu Wojskowym, dowódca kompanii terenowej NZW w gminie Troszyn, podlegającej Komendzie Powiatu „Orawa” (Ostrołęka). 24 lipca 1947 r. ujęty przez funkcjonariuszy UB pod zarzutem działalności w strukturach NZW. Wyrokiem Wojskowego Sądu Rejonowego w Warszawie z 5 maja 1948 r. skazany na karę śmierci. Zamordowany 15 lipca 1948 r. w więzieniu przy ul. Rakowieckiej w Warszawie.




wtorek, 5 lutego 2013

Powstanie Styczniowe - przebieg walk od 1 do 20 lutego 1863 roku.

gen.Zygmunt Padlewski
       Już w okresie początkowej fazy Powstania Styczniowego ukazały się powstańcze czasopisma "Strażnica" i " "Pola Bitwy". "Strażnica wychodziła już od 1 sierpnia 1861 roku .Ukazało się łącznie 45 numerów.
W instrukcjach dla Powstańców zalecano unikać walk z większymi oddziałami nieprzyjaciela, wskazując raczej na utrudnianie komunikacji przeciwnikowi oraz odbijanie jeńców i rekrutów. W "Strażnicy" ,numerze 2 z 26 stycznia 1863 roku czytamy :
"Zwracamy uwagę wszystkich ,że nie jest to wojna regularna,lecz wojna partyzancka,której zadaniem nie jest odnosić stanowczych  zwycięstw,dopóki nie zbiorą się ku temu odpowiednie siły,lecz ciągłe tropienie i niepokojenie nieprzyjaciela,niszczenie drobnych jego oddziałów,zabieranie zapasów,przejmowanie gońców,pieniędzy,niszczenie wszystkich dróg komunikacyjnych,z których mógłby korzystać,być wszędzie i nigdzie,, to jest zniknąć stamtąd,gdzie się nieprzyjaciel nas spodziewa, a ukarać w miejscu,o którym ani myślał-jednym słowem,uniemożliwić panowanie najazdu w kraju,pozbawić go żywności,wycieńczyć ciągłym czuwaniem,pozbawić możliwosci wszelkich znoszeń z innymi oddziałami,aby tym sposobem zgłodniały,strudzony i zniechęcony,wyrzekł się najezdniczych roszczeń i uklęknął przed wszechpotężną siłą żywotnego narodu.Taki to dzisiaj period naszej, obecnej z Moskwy wojną."


Strażnica. nr2.1863

środa, 30 stycznia 2013

Adolf Hitler 80 lat temu doszedł do władzy.

Adolf Hitler
  Historyczny dzień (Ein historicher Tag). Tak zaczynał się artykuł na pierwszej stronie VOLKISCHER BEOBACHTER w wydaniu z dnia 31 stycznia 1933 roku.
80 lat temu w Niemczech stanowisko kanclerza objął Adolf Hitler, który zastąpił na tym stanowisku Kurta von Schleichtera , który to pełnił tę funkcję od 2 grudnia 1932 roku.Wydarzenie z całą pewnością jedno z najważniejszych w XX wieku.
O godzinie 11:00 - 30 stycznia Prezydent Paul von Hindenburg wezwał do siebie Hitlera by powierzyć mu misję  utworzenia nowego rządu.Organizator kampanii wyborczej w 1932 roku - Goebbels oczekiwał w "Keiserhoff".
W rubryce bocznej, ale na pierwszej stronie Völkischer  Beobachter w dniu 31 stycznia 1933 roku ukazał się też artykuł pod znamiennym i proroczym tytułem "Dem Grundstein zum Dritten Reich" -" Kamień węgielny pod budowę Trzeciej Rzeszy"  w którym czytamy:

poniedziałek, 28 stycznia 2013

Amerykańska Wojna Secesyjna a Powstanie Styczniowe

flaga narodowa
Skonfederowanych Stanów Ameryki
-obowiązująca w latach 1861-1863
 Po wybuchu wojny secesyjnej między północą (USA) i południem (CSA) jedynie Rosja udzieliła bezwarunkowego poparcia Unii.Musiało to zapewne wywrzeć pewne skutki w postrzeganiu sprawy polskiej , a już nieco później wybuchło w Polsce Powstanie Styczniowe.
Godło Powstania Styczniowego
Mimo iż wybuch Powstania Styczniowego w Amerykanach wzbudził raczej sympatię, gdyż pamiętano tam zasługi Kościuszki czy Pułaskiego, to jednak interes narodowy przeważył i USA poparło Rosję.
Rosja jako bardzo cenny sojusznik dla Abrahama Lincolna , stanowiła przeciwwagę dla Francji i Wielkiej Brytanii (popierającej po cichu Konfederację a także polskich powstańców).
  W prasie federalistycznej unikano poruszania sprawy polskiej, zapewne  po to by nie drażnić swojego sojusznika cara Aleksandra II. Natomiast na terenie Skonfederowanych Stanów Ameryki wypowiadano się wyraźnie w tonie propolskim.W jednym z artykułów opublikowanym w prasie konfederackiej czytamy:

sobota, 26 stycznia 2013

Ludwik Adam Mierosławski


Ludwik Adam Mierosławski , to pierwszy dyktator Powstania Styczniowego.
Ludwik Adam Mierosławski
  Ludwik Adam Mierosławski urodził się 17 stycznia 1814 roku w Nemours we Francji.
Jego ojcem był pułkownik Adam Kasper Mierosławski(1785-1836) herbu Leszczyc, znany szerzej jako adiutant generała Davouta (który był ojcem chrzestnym Ludwika).Jego mastką była Francuzka Camilla Notte de Vaupleux .W roku 1820 , wówczas sześciolatek, przybył do Polski.Nauki pobierał w Łomży a następnie w Kaliszu w kaliskiej szkole kadetów.Szkołę ukończył w roku 1830 zostając podchorążym w 5 Pułku Piechoty Liniowej (polski pułk piechoty w okresie Królestwa Kongresowego).

czwartek, 24 stycznia 2013

Wybuch Powstania Styczniowego i pierwsze walki.

Pożegnanie Powstańca (1866)Artur Grottger
W styczniu 1863 roku w Królestwie Polskim stacjonowała armia rosyjska w sile 100 tyś. żołnierzy.Pod rozkazami jej dowódcy gen. Eduarda Andriejewicza Ramsaya pozostawało 5 dywizji piechoty, w tym gwardyjska, 1 dywizja jazdy, sześć brygad artylerii (176 dział), 9 pułków kozackich i oddziały pomocnicze.
22 stycznia po tym jak tydzień wcześniej ogłoszono "Brankę" Komitet Centralny 
Narodowy(działający od czerwca 1862 roku tajny organ "czerwonych") przekształcony w dniu wybuchu powstania w Tymczasowy Rząd Narodowy wydał manifest w którym czytamy:

wtorek, 15 stycznia 2013

Branka 1863 (Powstanie Styczniowe)

Jako że w tym roku mamy okrągłą  150-ą rocznicę wybuchu Powstania Styczniowego, rozpoczynamy serię artykułów poświęconych temu zrywowi narodowemu.


Artur Grottger "Branka"

środa, 9 stycznia 2013

Francja pod Alianckimi bombami 1940-1945.

Bombardowanie Caen przez  Amerykanów.
Liczba ofiar bombardowań Luftwaffe w takich miastach Francji jak :Amiens czy Abeville wyniosła około 3 000 zabitych. Natomiast zdecydowanie więcej Francuzi ucierpieli od bombardowań alianckich w czasie II wojny światowej.
Jedna piąta bomb zrzuconych przez  Royal Air Force i US Army Air Forces na kontynent europejski spadła na Francję.Tonaż bomb zrzuconych przez Brytyjczyków i Amerykanów na Francję ośmiokrotnie przekroczył tonaż bomb zrzuconych przez Luftwaffe na Wielką Brytanię.
Dla sił alianckich celem było niszczenie wrogiego przemysłu.
Liczba ofiar cywilnych od czerwca 1940 roku do maja 1944 wyniosła 67 tyś. zabitych.

czwartek, 3 stycznia 2013

Roman Dmowski. Wspomnienie bohatera w 74 lata po jego śmierci.

 2 stycznia 2013 roku (wczoraj) minęła 74 rocznica śmierci Romana Dmowskiego.
Uroczystości pogrzebowe odbyły się w Drozdowie koło Łomży.Hołd oddawali mu najważniejsi kapłani katoliccy w całej Polsce.  Jego trumna została przewieziona na Cmentarz Bródnowski w Warszawie. Na samej uroczystości pogrzebowej (7.01.1939) pojawił się były prezydent RP Stanisław Wojciechowski.
Nawet źródła sanacyjne (tradycyjnie nieprzychylne Dmowskiemu) podały że w pogrzebie wzięło udział 100 tysięcy ludzi .Trasa konduktu żałobnego ciągnęła się około 7 kilometrów.