sobota, 26 stycznia 2013

Ludwik Adam Mierosławski


Ludwik Adam Mierosławski , to pierwszy dyktator Powstania Styczniowego.
Ludwik Adam Mierosławski
  Ludwik Adam Mierosławski urodził się 17 stycznia 1814 roku w Nemours we Francji.
Jego ojcem był pułkownik Adam Kasper Mierosławski(1785-1836) herbu Leszczyc, znany szerzej jako adiutant generała Davouta (który był ojcem chrzestnym Ludwika).Jego mastką była Francuzka Camilla Notte de Vaupleux .W roku 1820 , wówczas sześciolatek, przybył do Polski.Nauki pobierał w Łomży a następnie w Kaliszu w kaliskiej szkole kadetów.Szkołę ukończył w roku 1830 zostając podchorążym w 5 Pułku Piechoty Liniowej (polski pułk piechoty w okresie Królestwa Kongresowego).

Walczył w Powstaniu Listopadowym w stopniu podporucznika, służąc w korpusie generała Samuela Różyckiego. Nie odegrał on jednak większej roli w Powstaniu Listopadowym.
Po klęsce powstania listopadowego przebywa od 1833 roku na emigracji we Francji.Tam uwagę można zwrócić na jego publicystykę w której mocno krytykuje dowództwo i sposób prowadzenia powstania listopadowego. Próbuje też sił w literaturze  pięknej (jednak bez większego rezultatu) oraz utwory literackie o "zbyt swobodnym podejściu do erotyzmu". Najbardziej znanym jego dziełem jest praca z gatunku teorii wojskowości pt: "Rozbiór krytyczny kampanii 1831 roku".
Był jednym z członków Centralizacji Towarzystwa Demokratycznego Polskiego oraz Członkiem Młodej Polski.W latach 1839-1840 prowadził w Paryżu wykładu z historii ludów słowiańskich.
Był planowany na dowódcę Powstania Wielkopolskiego 1846 roku jednak zaraz po przybyciu na miejsce został aresztowany na skutek denuncjacji hrabiego Henryka Ponińskiego.Zostaje skazany w procesie berlińskim na karę śmierci, której następnie unika na skutek wybuchu rewolty berlińskiej,kiedy to niemieccy demokraci wdarli się do więzienia .Po uwolnieniu go wraz z Karolem Libertem w marciu 1848 roku z więzienia Moabit przybywa do Polski i został naczelnym wodzem Armii Polskiej w zaborze pruskim,a tam dowodził min.w zwycięskich walkach pod Miłosławiem i Sokołowem.
Mierosławski zyskał uznanie wśród Polaków, ale również i poza Polską. Wysoko cenił go król Pruski -  Fryderyk Wilhelm IV który ponoć w przypływie złości i na skutek upojenia alkoholowego zagroził swoim generałom że zastąpi ich Mierosławskim.To wszystko sprawiało że Mierosławski nabierał o sobie zbyt wysokiego mniemania.
W roku 1860 we Włoszech Giuseppe Garibaldi powołał go na dowódcę Legionu Międzynarodowego, który ostatecznie nie został sformowany.
W 1861 roku zostaje dyrektorem Polskiej Szkoły Wojskowej w Genui.
19 stycznia 1863 roku Komitet Narodowy wyznacza Ludwika Mierosławskiego nd Dyktatora Powstania Styczniowego.W lutym (19ego) roku 1863 Mierosławski przybywa do Polski by zostać dyktatorem Powstania Styczniowego.
W bitwie pod Krzywosądzą stoczonej 19 lutego 1863 roku mając pod komendą siły powstańcze w sile 500 ludzi stoczył walkę z dwukrotnie silniejszym oddziałem rosyjskim.Rosjanie wówczas uderzyli na źle uzbrojony i dopiero koncentrujący się  oddział Mierosławskiego Polacy po utrzymaniu swoich pozycji przez kilka godzin zosli zmuszeni do wycofania się. Bitwa kończy się zwycięstwem Rosjan.Wśród poległych powstańców był min.student politechniki w Liege - Jan Wasiłowski,brat Marii Konopnickiej.Po tej przegranej jak i klęsce pod Nową Wsią na Kujawach oraz konflikcie z Marianem Langiewiczem, Mierosławski postanawia złożyć dyktaturę i wyjeżdża do Paryża.Po powrocie do Francji nie odegrał już żadnej roli w polityce. Zmarł w biedzie 22 listopada 1878 roku.Został pochowany na cmentarzu Montprasse w Paryżu.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz