środa, 24 kwietnia 2013

KONKURS.Do wygrania książka "Asymetria. Rosyjska ruletka".


OGŁOSZENIE! Do wygrania książka "ASYMETRIA.Rosyjska ruletka" autorstwa Pana Piotra Gibowskiego.

++++++++++++++++++++++++++++++++++

Jak powiedział profesor Adam Alojzy Krzyżanowski:

Ludzie dzielą się na trzy zasadnicze kategorie.
Pierwsza potrafi korzystać z doświadczeń poprzednich pokoleń.
Druga jedynie z własnych doświadczeń.
Trzecia zaś w ogóle z żadnych doświadczeń korzystać nie potrafi.

Ostatnie wydarzenia związane z budową drugiej nitki rurociągu – Jamał II (nazywanego też pieremyczką) dają wiele do myślenia. A czy komuś wpadła do głowy myśl, co zrobiono by w tej kwestii przed wojną?

Firma, która była właścicielem Elektrycznych Kolei Dojazdowych SA (EKD) – Warszawa, powołana została do życia w jako pierwsza spółka akcyjna w niepodległej Polsce. Po ponad stuletniej niewoli można było wreszcie decydować niezawiśle o kierunku rozwoju politycznego i gospodarczego kraju. Idea powołania spółki zrodziła się jeszcze podczas wojny. Wówczas to ludzie skupieni wokół inżyniera Tadeusza Sułowskiego zastanawiali się nad jakąś formą działalności, umożliwiającą przejęcie z rąk obcych istniejących już zakładów związanych z energetyką.




Już pierwsze posunięcia spółki zmierzały do stworzenia energetyki polskiej i współpracujących z nią gałęzi. Ogólną zasadą było przejmowanie firm z branży związanej z energetyką i jej pochodnych. Firmę interesowały zarówno zakłady produkujące energię elektryczną, jak i jej odbiorcy. Przejmowanie przedsiębiorstw od obcego kapitału wymagało jednak środków finansowych. Spółka założona w wolnym, ale nie mającym jeszcze stabilności walutowej ani gospodarczej kraju, miała nader ograniczone możliwości kredytowe. Dlatego za najważniejszy kierunek działań uznano pozyskanie jak największej liczb ludzi, którzy zechcieliby powierzyć część swych pieniędzy firmie, stawiającej sobie za cel budowę polskiego przemysłu energetycznego.


Osób, zdolnych wziąć udział w takim przedsięwzięciu, szukano w kręgach ziemiańskich i kupieckich. Firmę wspomagał finansowo jeden z największych banków polskich – warszawski Bank Handlowy. Z początku nie mogły to być jednak duże sumy, jako że spółka nie miała odpowiedniej liczby nieruchomości dla zabezpieczenia takiej transakcji. Podobnie przedstawiała się sprawa wsparcia finansowego z Banku Związku Spółek Zarobkowych w Poznaniu. Aktywa pozyskane od tych banków przeznaczono na zakup udziałów w będącej w fazie budowy elektrowni w Pruszkowie oraz w Sosnowcu.

W skład grupy elektryfikacyjnej wchodziły spółki przez nią utworzone lub przejęte: Elektrownia Okręgowa w Zagłębiu Dąbrowskim SA, Sosnowiec, Sieci Elektryczne SA, Elektrownia Okręgowa w Krakowie, Elektrownia Okręgowa w Pruszkowie SA, Zakłady Górnicze „Silesia” SA – Czechowice, Elektrownia Bielsko-Biała SA, Elektryczne Koleje Dojazdowe SA (EKD) – Warszawa, Tramwaje w Zagłębiu Dąbrowskim SA – Sosnowiec, Śląsko-Dąbrowskie Koleje Towarzystwo Eksploatacyjne sp. z o.o. w Katowicach, Kolej Elektryczna Warszawa–Młociny–Modlin SA, Kabel Polski SA – Bydgoszcz, Polskie Radio sp. z o.o. – Warszawa, Zakup i Dostawa sp. z o.o. Biuro Ubezpieczeniowe – Warszawa, Miasto-Ogród „Podkowa Leśna” sp. udz. – Warszawa. Łączna wartość inwestycji firmy na koniec 1939 r. przekraczała sumę 160 mln zł, czyli około 30 mln dolarów.

Powyższy tekst jest fragmentem Asymetrii. Rosyjskiej Ruletki Piotra Gibowskiego. Dotyczy polskiej firmy, która, gdyby nie II wojna światowa stałaby się polskim General Electric. W PRL tak skutecznie wymazano ją z kart historii i zbiorowej pamięci, że dziś mało który ekonomista wie, że taka firma istniała.

Książkę można kupić w każdej dobrej księgarni, albo wygrać. Wystarczy odpowiedzieć na dwa pytania:

Pytania:
1. Do którego roku przenoszą się bohaterowie Asymetrii?
2. Jak brzmi nazwa wyżej opisanej firmy i w którym roku została powołana do życia?

 Prawidłowe odpowiedzi przesyłamy podpisanymi imieniem i nazwiskiem mailami na adres tonus@aspetonus.org.pl w tytule musi być napisane - Asymetria. Rosyjska ruletka. - konkurs na blogu "Szturm i Napór".

Termin przysyłania odpowiedzi upływa 10 maja o godz. 10:00.

++++++++++++
(24.05.2013)

KONKURS ZOSTAŁ ZAKOŃCZONY.








1 komentarz: