środa, 24 kwietnia 2013

KONKURS.Do wygrania książka "Asymetria. Rosyjska ruletka".


OGŁOSZENIE! Do wygrania książka "ASYMETRIA.Rosyjska ruletka" autorstwa Pana Piotra Gibowskiego.

++++++++++++++++++++++++++++++++++

Jak powiedział profesor Adam Alojzy Krzyżanowski:

Ludzie dzielą się na trzy zasadnicze kategorie.
Pierwsza potrafi korzystać z doświadczeń poprzednich pokoleń.
Druga jedynie z własnych doświadczeń.
Trzecia zaś w ogóle z żadnych doświadczeń korzystać nie potrafi.

Ostatnie wydarzenia związane z budową drugiej nitki rurociągu – Jamał II (nazywanego też pieremyczką) dają wiele do myślenia. A czy komuś wpadła do głowy myśl, co zrobiono by w tej kwestii przed wojną?

Firma, która była właścicielem Elektrycznych Kolei Dojazdowych SA (EKD) – Warszawa, powołana została do życia w jako pierwsza spółka akcyjna w niepodległej Polsce. Po ponad stuletniej niewoli można było wreszcie decydować niezawiśle o kierunku rozwoju politycznego i gospodarczego kraju. Idea powołania spółki zrodziła się jeszcze podczas wojny. Wówczas to ludzie skupieni wokół inżyniera Tadeusza Sułowskiego zastanawiali się nad jakąś formą działalności, umożliwiającą przejęcie z rąk obcych istniejących już zakładów związanych z energetyką.

niedziela, 21 kwietnia 2013

Rozbiór Polski w 1656 roku? To było możliwe!



Wydarzenie, jakim było zawarcie w 1656 roku traktatu w Radnot bez wątpienia miało znaczący wpływ na późniejsze dzieje Rzeczpospolitej Obojga Narodów. Ta pierwsza próba rozbioru terytorium Polski mimo, że zakończyła się niepowodzeniem, okazała się w skutkach katastrofalna. Upadek gospodarczy i kulturalny Polski, utrata Prus Książęcych, osłabienie kraju wykorzystane przez Rosję, czego skutkiem był upokarzający rozejm w Andruszowie w 1667 roku, miały bez wątpienia wpływ na wydarzenia, które rozegrały się pod koniec XVIII wieku. To co w 1656 roku nie udało się: Szwecji, elektorowi brandenburskiemu, Bohdanowi Chmielnickiemu, Bogusławowi Radziwiłłowi oraz władcy Siedmiogrodu – Jerzemu II Rakoczemu, z powodzeniem przeprowadziły w 1772, 1793 i 1795 roku – Rosja, Prusy i Austria.

czwartek, 18 kwietnia 2013

książka: "Polska i Polacy w propagandzie narodowego socjalizmu w Niemczech 1919-1945"





.. 
Wydawca: Instytut Studiów Politycznych PAN, Oficyna Wydawnicza RYTM  
Warszawa 2006, format  245*180 mm,  stron 848, oprawa twarda 


Książka dosyć opasła co już jest plusem, bo licząca 848 stron z czego tekstu właściwego jest 571.

Autor Eugeniusz Cezary Król w sposób wybitny analizuje stosunki polsko-niemieckie jakie panowały w okresie 1919-1945 kładąc nacisk na propagandę narodowo-socjalistyczną, lecz również nie brakuje odniesień zarówno do wcześniejszego okresu jak i propagandy "weimarskiej".

środa, 10 kwietnia 2013

Mord Katyński 1940

Wiosną 1940 roku na skutek uchwały biura KC WKP(b) z 5 marca 1940 roku sowieckie NKWD wymordowało ponad 22 tysiące polskich oficerów oraz przedstawicieli polskiej inteligencji. po przez oddawanie strzałów z broni krótkiej w tył głowy.
Ofiarami byli oficerowie Wojska Polskiego częściowo pochodzący z rezerwy (lekarze,naukowcy,artyści,nauczyciele, urzędnicy państwowi) którzy po napaści ZSRS na Rzeczpospolitą Polskę 17 września 1939 roku w różnych okolicznościach wpadli w ręce Armii Czerwonej i zostali przez nią pojmani i rozbrojeni.Zamordowano również około 7,3 tyś obywateli którzy po 17.IX.1939 roku znaleźli się pod okupacją sowiecką.Wśród zamordowanych była liczna grupy funkcjonariuszy Policji Państwowej,Korpusu ochrony Pogranicza, Straży Granicznej i Służby Więziennej.Rozstrzeliwań dokonywano w ścisłej tajemnicy. Ofiary pogrzebano w masowych mogiłach w Katyniu pod Smoleńskiem,Miednoje koło Tweru, Piatichatkach na przedmieściach Charkowa, Bykowni koło Kijowa i około 6-7 tysięcy ofiar w nieznanym miejscu(prawdopodobnie Kuropaty na Białorusi).

wtorek, 9 kwietnia 2013

Kampania duńska 9 kwietnia 1940

9 kwietnia 1940 roku rozpoczęła się "Operacja Weserübung". W związku z nią rozpoczęła się krótka kampania duńska która  byłą wstępem do kampanii norweskiej.

Żołnierze duńscy rankiem 9 kwietnia 1940.
Dwóch z nich zginęło tego dnia w walce


 Królestwo Danii w roku 1940 dysponowało dosyć skąpymi siłami zbrojnymi, liczącymi około 15 000 żołnierzy. Przyszło im się zmierzyć  w jednodniowej wojnie z dwoma dywizjami niemieckimi i jedną brygadą zmotoryzowaną, oraz samolotami Luftwaffe.
Wojska duńskie: