wtorek, 26 listopada 2013

książka : "Napór Orientu na Zachód" Feliks Koneczny

 
Feliks Koneczny (1862-1949) z pewnością należy do klasyków polskich badaczy cywilizacji. Ten związany z Uniwersytetem Jagiellońskim oraz Uniwersytetem Stefana Batorego w Wilnie myśliciel opublikował szereg książek z których akurat ta prezentowana obecnie na  "Szturm i Napór" jest stosunkowo najmniej znana.
    Dosyć krótka praca "Napór Orientu na Zachód" z 1937 roku wydana nakładem wydawnictwa Instytut Edukacji Narodowej (Lublin 1999) składa się właściwie z 4  części. Oprócz głównej  o wyżej wymienionym tytule który jest  zarazem tytułem zbiorczym  jest jeszcze min.:"Chrześcijaństwo wobec ustrojów życia społecznego" z 1932 roku.
    Feliks Koneczny opisuje w sposób bardzo krótki i zwięzły historię cywilizacji które przez szereg stuleci przemieszczały się przez Europę, wskazując jednocześnie że symbioza między cywilizacjami na dłuższa metę jest niemożliwa, że prędzej czy później dana cywilizacja wypiera lub wchłania drugą przyjmując ewentualnie kilka elementów z wchłoniętej. Pewną uwagę  tej pracy zwraca w kierunku min. cywilizacji turańskiej która gości przede wszystkim w  Rosji oraz naszej - łacińskiej.

czwartek, 14 listopada 2013

Egzekucja Nguyen Van Lem'a i historia pewnej fotografii.

Przykładem tego, jak potężne może być pozbawienie fotografii kontekstu, jest słynna fotografia Eddiego Adamsa z 1968 roku która została uhonorowana nagrodami Pulitzera i World Press Photo.

Na powyższym zdjęciu Nguyen Ngoc Loan szef południowowietnamskiej policji mierzy z rewolweru w skroń nieuzbrojonego człowieka. I zapewne nie znając kontekstu uwiecznionego zdarzenia szary odbiorca z pewnością uzna mężczyznę z bronią w reku za zbrodniarza, natomiast mężczyznę mrużącego oczy za niewinną ofiarę jakiejś czystki. Otóż ten mrużący oczy mężczyzna to niejaki  Nguyen Van Lem oficer Wietkongu, zbrodniarz wojenny odpowiedzialny za serię  krwawych czystek. Według południowowietnamskich źródeł Nguyen Van Lem  jako dowódca plutonu egzekucyjnego w czasie

poniedziałek, 11 listopada 2013

11 listopada, 95 rocznica odzyskania niepodległości.

  Dziś obchodzimy symboliczną datę odzyskania przez Polskę niepodległości.

"Ojczyzna to przede wszystkim naród, a potem państwo: bez narodu nie ma państwa."
Roman Dmowski